Produktparametrar
ERW-rör och sömlöst rör
Introduktion
När det gäller att välja rätt rör för olika industriella applikationer är två vanliga alternativ elektriska motståndssvetsade (ERW) rör och Seamless rör. Dessa rör fungerar som kritiska komponenter i industrier som konstruktion, olja och gas och tillverkning. Den här artikeln kommer att fördjupa sig i skillnaderna mellan ERW och Seamless rör, utforska deras material, specifikationer, nyckelegenskaper, kemisk sammansättning, mekaniska egenskaper, stålkvaliteter, applikationer och möjliga alternativa kvaliteter.
Material och specifikation
-
ERW-rör:ERW-rör är gjorda av platta-valsade stålplåtar som formas till en rörform genom en process av elektrisk motståndssvetsning. De finns i olika storlekar och tjocklekar, och deras specifikationer följer vanligtvis industristandarder som ASTM A53, ASTM A135 och API 5L.
-
Sömlöst rör:Sömlösa rör tillverkas genom att genomborra ett fast ämne för att skapa ett ihåligt rör. De är kända för sin enhetliga sammansättning och frånvaro av sömmar. Sömlösa rör överensstämmer med standarder som ASTM A106, ASTM A333 och API 5L.
Nyckelfunktioner
ERW-rör:
-
Kostnadseffektiv-produktion.
-
Lämplig för icke-kritiska applikationer.
-
Finns i ett brett utbud av storlekar.
-
Utmärkt måttnoggrannhet.
Sömlöst rör:
-
Överlägsen styrka och hållbarhet.
-
Idealisk för applikationer med högt-tryck och hög-temperatur.
-
Sömlös struktur säkerställer inga svaga punkter.
-
Något högre kostnad på grund av tillverkningsprocessen.
Kemisk sammansättning
|
Element |
ERW-rör (%) |
Sömlöst rör (%) |
|
Kol (C) |
0.30 - 0.35 |
0.25 - 0.30 |
|
Mangan (Mn) |
0.60 - 0.90 |
0.30 - 0.90 |
|
Kisel (Si) |
0.10 - 0.35 |
0.10 - 0.35 |
|
Svavel (S) |
0,04 Max |
0,04 Max |
|
Fosfor (P) |
0,04 Max |
0,04 Max |
Mekaniska egenskaper
|
Egendom |
ERW rör |
Sömlöst rör |
|
Draghållfasthet (MPa) |
415 - 520 |
415 - 520 |
|
Yield Strength (MPa) |
240 - 310 |
240 - 310 |
|
Förlängning (%) |
Minst 22 % |
Minst 22 % |
|
Hårdhet (Brinell) |
137 BHN (max) |
137 BHN (max) |
|
Impact Test (Joule) |
I enlighet med standarder |
I enlighet med standarder |
Stålkvalitet
Både ERW och Seamless rör kan tillverkas av olika stålkvaliteter. Valet av stålkvalitet beror på den specifika applikationen och nödvändiga egenskaper. Vanliga stålkvaliteter inkluderar:
-
ASTM A106 Grad B
-
API 5L Grade X52
-
ASTM A333 Grad 6
-
ASTM A53 Grad B
Ansökan
ERW-rör:
-
Vatten- och gastransport
-
Strukturella och arkitektoniska tillämpningar
-
Fäktning och byggnadsställningar
-
System med lågt till medelhögt-tryck
Sömlöst rör:
-
Prospektering och produktion av olja och gas
-
Applikationer med högt-tryck och hög-temperatur
-
Kritisk vätsketransport
-
Kraftproduktion
Möjliga alternativa betyg
I vissa fall kan alternativa rörkvaliteter användas utifrån specifika krav. För ERW-rör kan du överväga HFI (High-Frequency Induction) svetsade rör. För sömlösa rör kan duplex och superduplex rostfritt stål vara alternativ för korrosionsbeständiga applikationer-.
Sammanfattningsvis beror valet mellan ERW och Seamless rör på projektets specifika behov. Även om ERW-rör är kostnadseffektiva-och lämpliga för icke-kritiska applikationer, erbjuder sömlösa rör överlägsen styrka och hållbarhet, vilket gör dem idealiska för scenarier med högt-tryck och hög-temperatur. Rätt val kan avsevärt påverka prestandan och livslängden för dina industriella system.
Produktutställning
![]() |
![]() |

Populära Taggar: erw rör och sömlösa rör, Kina, leverantörer, tillverkare, fabrik, anpassade, grossist, pris, OEM, kvarn, producent, till salu, legerat stålrör för kritiska tillämpningar, legerat stålrör för hybridfordonstillämpningar, legerat stålrör för lågtrycksapplikationer, legerat stålrör för ubåtsfartyg, Svetsat stålrör för den inhemska marknaden, Svetsade slangar för maskiner
















